Meble kuchenne – gotowe czy na wymiar?

Przy aranżacji nowej kuchni podejmujemy decyzję wiążącą zwykle na wiele lat. Chcemy, aby zabudowa była funkcjonalna oraz wizualnie efektowna. Czym kierować się w wyborze? Czy zamówić meble kuchenne na wymiar czy też kupić gotowe z marketu, tańsze? Jakie są wady i zalety obydwu opcji?

Taka decyzja z pewnością powinna być dobrze przemyślana pod kątem naszych rzeczywistych potrzeb a życie pokazuje, że ostateczna cena za zabudowę nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru.

Główne pytania to:

  • Jak długo zamierzamy użytkować te meble? Czy to mieszkanie jest tymczasowe, czy też planujemy tu zostać na „dobre parę lat”?
  • Czy będzie to kuchnia dla singla prowadzącego życie poza domem czy kuchnia dla rodziny?
  • Czy w ogóle przygotowujemy główne posiłki w domu, czy też w większości stołujemy się poza domem?
  • Czy chcielibyśmy zapraszać do domu przyjaciół i znajomych i częstować ich jedzeniem, a może organizować wspólne gotowanie?

Drugim kryterium wyboru jest nasz  budżet przeznaczony na  meble kuchenne i ich wyposażenie To głównie od budżetu zależy rodzaj i jakość materiałów oraz mechanizmów użytych w meblach. Sprzęt AGD jest  odrębnym zagadnieniem. Mamy dziś mnóstwo rodzajów sprzętu i funkcji, jakie mogą spełniać.

Kuchnie na wymiar wykonane będą zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami klienta, dopasowane idealnie do wymiarów pomieszczenia kuchennego oraz do potrzeb użytkowników. Solidność i trwałość mebli na wymiar zdecydowanie przewyższa meble produkowane masowo. Materiały użyte będą dokładnie takie, jakie wybrał sobie Klient przy kompletowaniu specyfikacji technicznej wykonanej do projektu. Niepowtarzalna stylistyka daje dodatkową satysfakcję.

Gotowe meble do kuchni będą z pewnością tańsze niż te na wymiar. I nie mówimy tutaj o okresowych promocjach w marketach, gdzie najtańsze zestawy mogą być wycenione na 500-600 zł za kilka małych szafek. Oczywiście wtedy zadajemy sobie pytanie: jaka jest jakość tych mebli i jak długo posłużą one użytkownikom.

Takie produkty też mają swoje zastosowanie, gdy na przykład potrzebne są meble do mieszkania na wynajem, czy do pomieszczeń gospodarczych mało używanych. Tu gdzie jakość i trwałość nie mają wielkiego znaczenia, bardzo niska cena jest głównym czynnikiem wyboru.

Niemniej jednak jakość mebli gotowych zawsze będzie wyrażona w cenie. Rzadko wykonane będą one z drewna czy szkła. Na rynku jest obecnie wiele modeli, wzorów nowoczesnych czy stylizowanych na retro.

Meble gotowe trzeba zwykle samodzielnie montować. Większość producentów twierdzi, że montaż ich mebli jest bardzo łatwy dla laika. Jednak w praktyce nie zawsze jest to prawda.

Trudności też może nam nastręczać montaż mebli, gdy chcemy zabudować przestrzeń o nietypowym kształcie. Często kuchnia mieści się w pomieszczeniu o krzywych ścianach. Meble gotowe  mają z góry określone wymiary i idealne wpasowanie w naszą kuchnię jest bardzo trudne. Wtedy niestety potrzebna jest  adaptacja generująca dodatkowe, czasem spore koszty.

Stabilność takich mebli może być kolejnym problemem. Model dobrze prezentujący się na zdjęciach i prezentacjach nie wygląda tak samo imponująco w rzeczywistości. Do tego po zamontowaniu mebli okazać się może, że szafki czy fronty są jednak siermiężne w codziennym użytkowaniu, albo nie spełniają naszych ważnych potrzeb.

Dlatego ogólnie można przyjąć, że zestaw mebli gotowych w cenie trochę wyższej niż średnia rynkowa – powinien nam służyć dłużej i dawać zadowolenie ze względu na trwałość.

Tu jednak może się okazać, że zamiast mebli gotowych możemy sobie pozwolić na meble na zamówienie, które idealnie będą odpowiadały naszym oczekiwaniom, za cenę tylko trochę wyższą, niż te gotowe.

Gdy liczy się dla nas trwałość, jakość i komfort użytkowania, zdecydowanie kuchnia na zamówienie jest optymalnym wyborem, Fakt, że zrobimy imponujące wrażenie na znajomych też ma znaczenie. Meble na wymiar to dodatkowy prestiż.

Meble kuchenne na wymiar

Meble produkowane masowo

Indywidualny projekt i kompleksowa realizacja wraz z montażem Gotowe wzory z oferty
Idealnie na wymiar, możliwość zabudowania i optymalnego wykorzystania każdego skrawka powierzchni kuchni. Także kuchnie nietypowe lub na poddaszu, gdzie liczy się każdy centymetr. Nadają się przede wszystkim do większych wnętrz, o standardowym formacie, w których przestrzeń nie musi być idealnie zabudowana.
Nawet w małej kuchni można wiele pomieścić  
Własna decyzja o rodzajach materiałów, mechanizmów, wyglądzie Gotowe zestawy lub moduły do skompletowania
Dają więcej możliwości wyboru  
Dostosowane do naszych potrzeb i preferencji (w tym też wysokość blatów, wysokość szafek). Każdy detal szczegółowo omawiany z Klientem, później zawarty w specyfikacji technicznej Gotowe – z oferty. Brak dostosowania do indywidualnych preferencji i potrzeb
Trwałe, odporne na zużycie, powinny wystarczyć przynajmniej na kilkanaście lat Trwałość ograniczona jakością materiałów i mechanizmów w zestawie
Kompleksowy montaż mebli i podłączenie urządzeń AGD. Kuchnia montowana „na gotowo” zwykle w ciągu jednego, dwóch dni. Możliwość samodzielnego montażu. Uwaga: montaż może być kłopotliwy i czasochłonny. Może też generować nieprzewidziane, dodatkowe koszty adaptacji mebli.

Lub: dodatkowe koszty montażu i oczekiwanie na ekipę montażową

Czas oczekiwania na realizację około miesiąca lub dłużej Krótszy czas oczekiwania na zamówiony komplet lub dostępne od ręki
Oryginalność, estetyka, swoboda aranżacji. Wyobraźnia jedynym naszym ograniczeniem (zestawienie kolorów i materiałów, fronty, szafki, blaty, wykończenia detali…) Ograniczony wybór – jedynie z bieżącej oferty
Brak przypadkowości, w kuchni spędzamy zwykle sporo czasu więc komfort użytkowania doceniamy na co dzień Gotowe z oferty, godzimy się na pewne niedoskonałości
Ważne, aby zamawiać u sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy. Wszelkie ustalenia, szczegółowa wycena, kwestie montażu oraz gwarancji formułować w formie pisemnej.  
W razie przeprowadzki meble raczej pozostawiamy W razie przeprowadzki – możliwość montażu w innym miejscu
Cena wyższa niż tych produkowanych masowo.
Zależnie od rodzaju użytych materiałów – bardzo szeroka rozpiętość kosztów.
Życie pokazuje, że o ile sytuacja pozwala, warto dołożyć i mieć jednak meble na zamówienie.
Niskobudżetowe lub tańsze niż te robione na wymiar. Cena – niska, ale uwaga – możliwość pojawienia się nieoczekiwanych, dodatkowych kosztów przy montażu i ewentualnej adaptacji

Wybór należy zawsze do Klienta – to Ty podejmujesz najlepszą dla siebie decyzję.

Zapraszamy do kontaktu, odwiedzaj nasze studio. Chętnie pokażemy na miejscu rodzaje materiałów, sposoby wykończenia frontów. Najlepiej zobaczyć na własne oczy i dotknąć rzeczy, zanim zdecydujemy, co chcielibyśmy użytkować codziennie przez kolejne lata.