Blaty drewniane w kuchni

Ciepły klimat i ekologiczny styl to pierwsze odczucia, gdy stajemy przy drewnianym blacie w kuchni. Do wyboru na blaty drewniane mamy całą paletę drewna krajowego i egzotycznego. Drewno łatwe jest w utrzymaniu, można je poddawać renowacji (nawet wielokrotnie odnawiać i lakierować czy impregnować).

Cechy drewna, z którymi trzeba się liczyć przy wyborze blatu drewnianego to podatność na zarysowania i plamy oraz wysoką temperaturę. Kolor drewna też ciemnieje pod wpływem promieni UV. Dlatego blaty drewniane wymagają większej uwagi w użytkowaniu niż te laminowane czy kamienne.

Najlepsze gatunki drewna to te odznaczające się większą tak zwaną gęstością, co za tym idzie stabilnością – nie rozsychają się i nie wypaczają, są mniej podatne na pęcznienie w powodu wilgoci obecnej przecież przy pracach kuchennych. Z krajowych gatunków to buk, dąb, jesion. Popularna w Polsce sosna jest niestety dość miękka i jako blat w kuchni nie będzie zbyt trwała.

Egzotyczne twarde gatunki drewna to na przykład IPE (lapacho), badi, doussie, jatoba, kempas, merbau, sucupira. Często charakteryzują się też pięknym wybarwieniem, od koloru złotego brązu, po czerwienie. Wynika to z zawartości olejków eterycznych i garbników w drewnie.

Blaty z drewna litego będą posiadały naturalne usłojenie i związane z tym nierówności. Takie motywy zawsze świetnie pasują do kuchni w stylu rustykalnym.

Blaty z drewna klejonego (przykładowe próbki zamieszczone w galerii poniżej) będą twardsze od blatów z drewna litego. Nie będą się też wypaczać i pęcznieć pod wpływem wilgoci jak lite drewno, ponieważ klejenie eliminuje naturalne naprężenia włókien. Drewno klejone świetnie komponuje się zarówno z meblami w stylu nowoczesnym jak i stylowymi.

Jak zabezpieczyć blat drewniany?

Przez olejowanie lub lakierowanie. Pierwsza opcja jest bardziej naturalna. Co jakiś czas jednak trzeba miejscowo zetrzeć papierem ściernym zadrapania i rysy, oraz ponownie zaolejować całą powierzchnię. Drewno olejowane zwykle będzie miało ciemniejszy odcień niż surowe.

Lakierowanie blatu wykonujemy oczywiście lakierem posiadającym atest spożywczy – dopuszczonym do kontaktu z jedzeniem. Lakier zabezpiecza przed plamami a w drewnie możemy uzyskać różne odcienie w zależności od użytego lakieru i sposobu lakierowania.

Blaty drewniane w Kuchniach Kocur

Blaty drewniane – próbki drewna